Ciasto leniwej synowej, pijany Izydor i ruchańce z Kaszub. Te nazwy potraw mogą dziwić i bawić

Anna Daniluk
Ciasto leniwej synowej - nazwa jest żartobliwa, ale wypiek pyszny.
Ciasto leniwej synowej - nazwa jest żartobliwa, ale wypiek pyszny. Katarzyna Puczyńska
Znacie ruchanki lub ruchańce z Kaszub, wodzionka ze śląskiej kuchni albo ciasto salceson? W książkach kucharskich i domowych zapiskach można znaleźć przepisy, które mają nazwy zaskakujące albo wzbudzające ciekawość. Jedne nawiązują do popularnych filmów, inne do postaci znanych z książek, a jeszcze inne do gwary regionalnej, która w pozostałych częściach Polski może być niezrozumiała.

Spis treści

Ciasta o frywolnych nazwach, czyli pijany Izydor

Osoby lubiące słodkości z pewnością spotkały się z wypiekami przekładanymi kremem, które mają fikuśne, nieco żartobliwe nazwy. Wiele z nich przygotowywanych jest z myślą o dorosłych z powodu zawartości alkoholu. Jednym z ciekawszych ciast, jakie można zjeść na podwieczorek, jest pijany Izydor. W skład wypieku wchodzą kakaowe blaty, przełożone konfiturą wiśniową, kremem czekoladowym i nasączone mocnym alkoholem. Najczęściej sięga się po whiskey, ciemny rum lub wódkę. Pijany Izydor może zaskoczyć nazwą, ale takich przykładów jest znacznie więcej.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię ciast i potraw z zaskakującymi nazwami

Zemsta teściowej
Nazwa tego ciasta wzięła się prawdopodobnie od zachowania teściowej, która na złość zięciowi miała podać mu porcję wypieku z wiśniami z pestką. Inne tłumaczenie nawiązuje do „słodkiej” zemsty teściowej na synowej, która miała udowodnić, że potrafi zrobić taki wyśmienity wypiek. W każdym razie ciasto skradnie serce łasuchom. Deser składa się z kremowej masy na bazie mascarpone i śmietanki 30% oraz warstwy wiśniowej zrobionej z galaretki wiśniowej, wydrylowanych owoców i soku wiśniowego.

Ciasto Bajka
Nazwa wypieku nawiązuje do bajecznego smaku ciasta. Składa się z ciasta czekoladowego, masy śmietankowej i ozdobione jest galaretkami w cukrze, herbatnikami oraz startą czekoladą. W bogatszej wersji zamiast galaretek w cukrze korzysta się z sezonowych owoców, które znakomicie łączą się z ciastem czekoladowym.

Pijana śliwka
Wypiek zdecydowanie przeznaczony dla dorosłych. Nazwa "pijana śliwka" wynika ze sporej ilość alkoholu użytego w przepisie - aż 250 ml. W szklance rumu należy moczyć suszone śliwki, a następnie alkoholem nasączyć kakaowy spód.

Ciasto salceson
Domowe ciasto, które zasmakuje prawdziwym łasuchom. Jest to przykład ciasta czekoladowego upieczonego z kawałkami jabłek. Poza jabłkami do ciasta można dodać gruszki, które również nadadzą odpowiedniej wilgotności. Nazwa odwołuje się do podobieństwa przekroju ciasta z wyglądem popularnej wędliny.

Ciasto Princessa
Wypiek nazwę zawdzięcza angielskiemu określeniu księżniczki oraz wykorzystaniu popularnych batoników. Ciasto przygotowuje się z dodatkiem budyniu czekoladowego i kremowej masy na bazie mascarpone i śmietanki kremówki. Do kremu dodaje się świeże jagody, które stanowią orzeźwiający kontrast.

Ciasto leniwej synowej
Ciasto na zimno na bazie herbatników, serka mascarpone i kajmaku. Pokruszona chałwa jest interesującym składnikiem. Nazwa prawdopodobnie stworzona została z racji, na szybkość i prostotę wykonania. Ciasto leniwej teściowej świetnie smakuje na drugi dzień lub po kilku godzinach spędzonych w lodówce.

Ciasto bananowiec
Ciasto swoją nazwę zawdzięcza użyciu popularnego owocu. Banan zostaje najpierw pokrojony w plastry i układa się go na biszkopcie. Na wierzchu wylewa się ulubioną galaretkę. Najlepiej w kolorze, która współgra z beżowo-żółtą barwą banana.

Akcesoria kuchenne pomocne w każdej kuchni!

Materiały promocyjne partnera

Nie tylko na słodko. Potrawy o zaskakujących nazwach

Wśród dań, których nazwy dają do myślenia, znajdziemy między innymi propozycje obiadowe lub przystawki. Niejedną osobę mogły zdziwić kanapki z metką, gdy rozmawiała z mieszkańcami Poznania. Metka to rodzaj wędliny, która jest szczególnie popularna w stolicy Wielkopolski. Sprawdź inne nazwy dań, które mogą zaskoczyć.

Fujarki pastusze

Określenie nawiązuje do instrumentów wykonanych z wierzby, które służyły pastuszkom podczas wypasu bydła do przywoływania zwierząt. Na Podkarpaciu zaczęto wypiekać podłużne paszteciki z kruchego ciasta nadziewanego bobem i pieczarkami. Wypiek znakomicie sprawdza się jako dodatek do zup. W szczególności barszczu czerwonego.

Wodzionka

Śląska zupa często przygotowywana była, aby odświeżyć czerstwy chleb. Szczególnie gdy chciało się zjeść ekspresowy posiłek. Wystarczy do kubka wrzucić pokrojony w kostkę chleb, dodać pokrojony drobno ząbek czosnku, doprawić solą, pieprzem, majerankiem i zalać wrzątkiem. Po wierzchu można posypać posiekaną świeżą natką pietruszki i wodzionka gotowa.

Ruchanki

Ruchanki lub ruchańce to tradycyjne danie wywodzące się z kuchni kaszubskiej. Pod tą nazwą kryją się po prostu racuchy. Dodatkowo na Kujawach do ruchańców dodaje się syrop owocowy określany mianem fjuta. Nazwa racuchów wzięła się od określenia oznaczającego wyrastanie ciasta, czyli ruchania.

Ciasto leniwej synowej - nazwa jest żartobliwa, ale wypiek pyszny.

Ciasto leniwej synowej, pijany Izydor i ruchańce z Kaszub. T...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Przyrządzaj pyszne wypieki!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni