Ciasto drożdżowe z kruszonką i owocami jak u babci. Ten przepis przywoła najlepsze wspomnienia. Zapach lata na talerzu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zamiast całej blachy ciasta drożdżowego, możesz przygotować małe drożdżówki, ucieszą się zwłaszcza dzieci, łatwiej też będzie zabrać taką przekąskę do pracy.
Zamiast całej blachy ciasta drożdżowego, możesz przygotować małe drożdżówki, ucieszą się zwłaszcza dzieci, łatwiej też będzie zabrać taką przekąskę do pracy. Agata Wodzień-Nowak
Lekkie jak obłok ciasto drożdżowe z kruszonką, pod którą skrywają się maliny, wiśnie czy porzeczki to doskonała propozycja na letnią przekąskę i deser. Podobną drożdżówkę pewnie robiła i wasza babcia, a po domu roznosił się nieziemski zapach? Zrób ją samodzielnie. Nasz przepis jest bardzo prosty, a co więcej - zdradzamy tajemny składnik, dzięki któremu drożdżówki w cukierniach tak pięknie pachną. Krok po kroku wyjaśniamy, jak zrobić ciasto drożdżowe, kruszonkę i jakie owoce można wykorzystać.

W skrócie

Ciasto drożdżowe i jego aromat

Zapach ciasta drożdżowego tworzy domowe ciepło - takie jest moje skojarzenie. Wystarczy otworzyć opakowanie świeżych drożdży. Potem, kiedy ciasto wyrasta, pachnie jeszcze intensywniej, by wypełnić sobą całe mieszkanie - a nawet i klatkę schodową - gdy otwieram piekarnik z gotową drożdżówką. Podzielę się moją wersją przepisu na drożdżówkę z malinami, czyli kwintesencję lata na talerzu.

Prosty przepis na ciasto drożdżowe z kruszonką i owocami

Ciasto drożdżowe z owocami przykrywane bawełnianą ściereczką utrzyma świeżość przez kilka dni.
Ciasto drożdżowe z owocami przykrywane bawełnianą ściereczką utrzyma świeżość przez kilka dni. Agata Wodzień-Nowak

W wielu kuchniach pokutuje przekonanie, że drożdżówka to trudne ciasto, czasochłonne i kapryśne. Obalam ten mit. Moja powstaje dość szybko, jest dobrze wyrośnięta i ekspresowo znika z blachy za sprawą domowników.

Składniki do ciasta drożdżowego

  • 200 g mąki pszennej typu 650
  • 200 g mąki typu 550
  • 30 g świeżych drożdży
  • 2 jajka + 1 żółtko
  • 0,5 szklanki cukru (ok. 75 g)
  • 1 łyżeczka cukru wanilinowego
  • niepełna szklanka mleka (ok. 230 ml)
  • 2 łyżki masła (ok. 80 g)

Tajemny składnik aromatycznej drożdżówki. Kupujesz czasem drożdżówki w cukierniach? Intensywnie pachną, prawda? Do ciasta wystarczy dodać aromat pomarańczowy albo waniliowy. Ja stosuję ten pierwszy. Jeśli buteleczka ma pojemność 9 ml, wlewam 1/3.

Kruszonka:

  • łyżka masła,
  • 1 łyżka mąki,
  • 1 łyżka cukru pudru,
  • 1 łyżeczka cukru zwykłego

Całość rozcieram łyżką.

Jak zrobić ciasto drożdżowe z kruszonką krok po kroku?

Zaczynam od przygotowania rozczynu. Do małego metalowego kubka kruszę drożdże, dodaję 2-3 łyżki lekko ciepłego mleka, 2 łyżki mąki i łyżkę cukru. Rozcieram łyżką na gładko i odstawiam do wyrośnięcia. Będą gotowe, gdy przynajmniej podwoją swoją objętość.

Następnie, w czasie, gdy drożdże rosną, wlewam niecałą szklankę mleka do rondelka i dodaję 2 łyżki masła. Podgrzewam na małym ogniu do rozpuszczenia się masła i odstawiam do lekkiego przestudzenia.

Kruszonką posypuję całość na koniec. Tu akurat wyszła mi dość sypka.
Kruszonką posypuję całość na koniec. Tu akurat wyszła mi dość sypka. Agata Wodzień-Nowak

W kolejnym kroku przesiewam mąkę do miski, dodaję cukier, cukier wanilinowy, roztrzepane widelcem jajka i dodatkowe żółtko. Gdy mleko z masłem przestygnie, dolewam je do miski, a na koniec dodaję rozczyn drożdży.
Całość mieszam najpierw łyżką, a potem już pozostaje wyrabianie. Można zrobić to ręcznie przez 20 minut lub w maszynie do chleba przez tyle samo czasu. Od kiedy mam taki sprzęt, korzystam. Ciasto jest dobrze wyrobione, gładkie, elastyczne.

Wyrobione ciasto zostawiam na 15-20 minut do wstępnego wyrośnięcia (możesz pominąć ten etap), a potem przekładam do prostokątnej blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Po rozłożeniu ciasta układam owoce, ostatnio były to maliny i drylowane wiśnie. Na koniec całość posypuję kruszonką. Tak przygotowaną drożdżówkę zostawiam na pół godziny do wyrośnięcia.

Ciasto wkładam do nagrzewającego się dopiero piekarnika, by miało jeszcze szansę w pełni wyrosnąć. Docelowo piecze się ok. 20 min (do złotego koloru) w temperaturze 180 stopni.

Jakie owoce do ciasta drożdżowego?

Owoce w drożdżówce można wykorzystać właściwie dowolne, ale zachęcam do tego, by sięgać po sezonowe, z własnego ogrodu albo pobliskiego straganu. W lipcu mogą to być np. maliny, porzeczki, agrest, borówki, jagody czy wiśnie. Osobno lub jako miks.

Na deser ciekawostka. Wiesz, że placek drożdżowy znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Jest tam od maja 2019 roku w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie kujawsko-pomorskim.

Zamiast całej blachy ciasta drożdżowego, możesz przygotować małe drożdżówki, ucieszą się zwłaszcza dzieci, łatwiej też będzie zabrać taką przekąskę do pracy.

Ciasto drożdżowe z kruszonką i owocami jak u babci. Ten prze...

Ciasta idealne na lato

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Zobacz też inne przepisy ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera