Jesteś fanem serialu „Wikingowie"? Zobacz, co jadali skandynawscy wojownicy

Anna Daniluk
Jedzenie miało dawać wojownikom siły do walki lub być wykorzystywane do oddawania czci bóstwom.
Jedzenie miało dawać wojownikom siły do walki lub być wykorzystywane do oddawania czci bóstwom. BERNARD WALSH/NETFLIX
Wikingowie to wojownicy zamieszkujący tereny Skandynawii od VIII wieku. Zainteresowanie tym społeczeństwem wzrosło w ostatnich latach wraz z emisją serialu „Wikingowie. Walhalla” dostępnym od 25 lutego na platformie Netflix. Przyjrzeliśmy się, co jedli Wikingowie.

Spis treści

Kim byli Wikingowie i czym się zajmowali?

Lud Wikingów kojarzy się wielu osobom z lekcji historii jako grupa agresywnie podbijająca tereny Europy. Nazwa Wikingów powstała od określenia orężnych wypraw morskich „viking”, które pierwotnie określało zatokę. Była to grupa skandynawskich piratów, którzy podbijali ziemie w celu wzbogacenia się, poszukiwania nowych terenów pod uprawę ziemi oraz odwet za wcześniejsze napaści na nich. Wikingowie pochodzą z terenów Skandynawii, w szczególności ze współczesnej Szwecji.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię zdjęć

Wikingowie – ile jest sezonów serialu?

Na wzrost popularności zainteresowania tematyką wikińską odpowiedzialny jest serial „Wikingowie”. Produkcja doczekała się aż 6 sezonów, które przybliżały losy młodego wikinga Ragnara Lothbroka (w tej roli Travis Fimmel), który marzył o rozszerzeniu ekspansji władzy na szerszych terenach Europy. „Wikingowie” należą do gatunku dramatu historycznego, co oznacza, że jest luźno oparty na faktach. Od 25 lutego 2022 na platformie Netflix dostępna jest kontynuacja serialu „Wikingowie. Walhalla” dziejąca się 100 lat później od wydarzeń bazowej serii.

Vikings: Valhalla. Sam Corlett jako Leif, Gavan O'Connor-Duffy jako Nial w pierwszym odcinku serialu Vikings: Valhalla.
Vikings: Valhalla. Sam Corlett jako Leif, Gavan O'Connor-Duffy jako Nial w pierwszym odcinku serialu Vikings: Valhalla. BERNARD WALSH/NETFLIX

Zobacz ulubione filmy i seriale w nowej jakości!

Materiały promocyjne partnera

Jedzenie Wikingów

Wikingowie wyruszali na liczne wyprawy morskie, które musiała być zabezpieczona żywnościowo. Takie jedzenie zabierane w drogę określano farnest (jedzenie podróżne) lub hafnest (jedzenie spożywane na morzu). Podstawowymi produktami zabieranymi jako prowiant były:

  • jęczmień – do ugotowania pożywnego kleiku,
  • masło,
  • chleb,
  • suszone ryby.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek - zwyciężczyni wielu nagród za książki kulinarne, orientalistka i kulturoznawca - w publikacji „Tradycje kulinarne Szwecji” zauważa, że jedzenie pełniło też funkcję sakralną. W szczególności, gdy przypadały uroczystości religijne związane z kultem asatro – politeistycznej religii nordyckiej. W święto Jul, które przypadało w czasie przesilenia zimowego, Frejowi – bogu urodzaju – składano ofiarę z konia oraz dzika. Waleczni wikingowie po śmierci znajdowali się w Walhalli. W nagrodę każdego dnia dostępowali uczty złożonej z dzika i miodu pitnego. Upieczoną dziczyznę oraz napój rozdawały po Walhalii waleczne dziewice, czyli walkirie. Najwyższy z bogów Odyn żywił się jedynie winem.

Co jedli Wikingowie?

Wiele o jedzeniu Wikingów można dowiedzieć się z ówczesnych wierzeń, pieśni o bohaterach i historii. Najchętniej jedzonym posiłkiem były dania mięsne. Szczególnie:

  • wołowina,
  • cielęcina,
  • jagnięcina,
  • kozina,
  • mleko,
  • nabiał.

Sprawdź także: Przepis na ziemniaki Hasselback. Danie wprost ze Szwecji

A z trunków sięgano po wspomniane już wino, miód pitny oraz piwo. Najrzadziej wspominało się o owocach, z których wyróżniono jabłka. Znalazły one również swoje odniesienie w religii nordyckiej i złotych jabłkach przechowywanych przez boginię wiosny Idunn. Złote owoce miały ochraniać bogów przed starzeniem. Ciekawe, ile kulinarnych inspiracji można znaleźć w zamierzchłej historii.

Jedzenie miało dawać wojownikom siły do walki lub być wykorzystywane do oddawania czci bóstwom.

Jesteś fanem serialu „Wikingowie"? Zobacz, co jadali skandyn...

Źródło:

  • „Tradycje kulinarne Szwecji” Magdalena Tomaszewska – Bolałek

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Akcesoria kuchenne pomocne w każdej kuchni!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni