Oczywiście, wiele zależy od tego, jak duży mamy ogród i ile gości zamierzamy zaprosić. Przy dużej imprezie warto rozważyć skorzystanie z usług agencji eventowej. Naturalnie są ludzie, którzy umieją zorganizować wszystko samodzielnie, ale wówczas nawet w czasie przyjęcia musimy dbać o każdy szczegół. A na co na pewno warto zwrócić uwagę?
Plan to podstawa przyjęcia w ogrodzie
- Na początek potrzebny nam jest dobry plan. Zastanówmy się, ile osób chcemy zaprosić, kogo dokładnie i pomyślmy o stylistyce
Bo to właśnie stylistyka narzuci nam dobór dekoracji, detali, klimat. Dlatego najpierw zawsze trzeba pomyśleć o idei imprezy - mówi Aleksandra Bartosiewicz z agencji Juicy Events.
- Przede wszystkim każde wydarzenie w postaci eventu outdoor lub indoor powinno zawierać aktywności w postaci atrakcji głównych lub pobocznych tak aby goście wydarzenia mieli elementy składowe umilające upływający czas. Oczywiście warto pamiętać o technice eventowej, oświetlenie, nagłośnienie, dekoracje sali i ich odpowiednie oświetlenie - dodaje Karol Majcherkiewicz z agencji WhatEvent.
Rozpocznij sezon grillowy
Następnym krokiem będzie przygotowanie zaproszeń, na których oprócz daty, godziny i miejsca, warto napisać, w jakim klimacie jest dana impreza i zasugerować rodzaj ubrania.
- To wbrew pozorom nie jest absolutnie niegrzeczne. Wręcz pomaga gościom, ułatwia dostosowanie się do sytuacji. Można lepiej dobrać gardedrobę i zdecydować, czy ubrać się bardziej elegancko, czy casualowo - dodaje Aleksandra Bartosiewicz.
Aranżacja przestrzeni na garden party
Drugi element to aranżacja przestrzeni.
- Kiedy mamy już plan, to warto zaplanować przestrzeń, bez względu na to, czy przyjęcie robimy na terenie wynajętym, czy do dyspozycji mamy własny ogród. Podpowiedź? Spójrzmy na to miejsce z lotu ptaka. Elementy, które chcemy poustawiać, należy dobrze, logicznie, logistycznie zaplanować. A to, co nam się podoba, nie zawsze jest logistyczne - mówi Aleksandra Bartosiewicz.
W aranżacji przestrzeni należy pomyśleć o tym, czego potrzebujemy i co jest naszym priorytetem. Istotne będzie odpowiednie rozstawienie stołów, krzeseł, zorganizowanie bufetu, baru oraz zaplanowanie miejsca dla didżeja.
- Przy naszej wstydliwej polskiej pogodzie warto pomyśleć o zadaszeniu. W tej chwili są dostępne przepiękne namioty w różnych rozmiarach, z przezroczystym dachem, z pięknych materiałów z możliwością zamykania boków i dzięki temu możemy reagować na pogodę nawet w dniu imprezy. Jeżeli jest ciepło, to otwieramy, jeśli zimno - zamykamy - dodaje Aleksandra Bartosiewicz. - Jeśli uroczystość ma być z udziałem dzieci, to również miejsce dla dzieci trzeba zaplanować.
Wygodne meble ogrodowe!
Bardzo ważną rolę odgrywają również dekoracje. Narzuca nam je stylistyka, którą określiliśmy sobie wcześniej.
- Mamy w tej chwili na rynku przepiękne obrusy w różnej kolorystyce. Można myśleć o pokrowcach na krzesła czy ciekawych plenerowych krzesłach - mówi Anna Malina Bielecka z Juicy Events.
Warto pomyśleć o kompozycjach kwiatowych - te mogą pojawić się nie tylko na stołach, ale też w innych ważnych miejscach, jak bufet czy bar. Przy większej liczbie gości, pomogą numery stołów. W zależności od stylistyki detale dekoracyjne stworzą nam odpowiedni klimat imprezy.
- W tej chwili mamy tak wiele możliwości, że praktycznie wszystko, co podpowie nam nasza fantazja jest do zrealizowania - przekonuje Anna Bielecka.
Gdy przyjdzie pora na dobry napój
Gastronomia - co podać do jedzenia?
Kolejny ważny element podczas organizacji przyjęcia w ogrodzie to kwestia dobrania menu. Tu najlepiej spytać o radę szefa kuchni albo kogoś, dla kogo kulinaria to pasja.
- Wszystko zależy od tego, czy organizujemy imprezę koktajlową, tzw. standing party, czy tzw. nasiadówkę. W przypadku imprezy koktajlowej najlepiej sprawdzą się tzw. finger food, czyli przekąski na jeden kęs - mówi Aleksandra Bartosiewicz.
W czasie imprezy rodzinnej lepiej sprawdzą się innego rodzaju potrawy. Nie ma uniwersalnej recepty, co warto przygotować. Wiemy natomiast, czego unikać. Na pewno podczas plenerowych imprez nie sprawdzą się sałatki z majonezami czy kremowe ciasta.
- Pamiętajmy, że wśród nas jest coraz więcej osób z alergiami pokarmowymi, jest też wielu wegan i wegetarian, dlatego menu powinniśmy dobrać tak, by i te osoby miały się czym poczęstować - dodaje Aleksandra Bartosiewicz.
Może pora zrobić grilla!
Jeżeli przygotowujemy szwedzki stół, to warto opisać serwowane posiłki.
- Ciekawostką jest też fakt, że na plenerowych przyjęciach odchodzi się już od tortów. Oczywiście, na imprezach rodzinnch trudno z tego zrezygnować, ale już podczas imprez ze znajomymi czy eventów biznesowych szukamy innych rozwiązań. I tak lepiej zaserwować kilka różnych deserów, ale w miniporcjach. Bo w gruncie rzeczy ciężko jest trafić na dobry tort, który posmakuje każdemu - dodaje Bartosiewicz.
Muzyka podczas imprezy w ogrodzie
W czasie imprez rodzinnych najczęściej sami dbamy o muzykę, ale w przypadku większej liczby gości warto postawić na didżeja lub nawet muzykę na żywo - niekoniecznie w pełnym składzie. Czasem wystarczy jeden skrzypek lub gitarzysta, by nadać imprezie odpowiedni klimat.
Słuchaj muzyki w dowolnym miejscu
Oświetlenie i nagłośnienie, czyli technika
To bardzo ważna kwestia przy każdej imprezie, nawet tej kameralnej i rodzinnej.
- Warto też pomyśleć o pięknej aranżacji oświetleniowej. Czasem wystarczą żarówki, które obecnie są już do wypożyczenia - mówi Anna Bielecka. - Dobrym pomysłem jest również podświetlenie drzewostanu. Dzięki temu stworzymy klimat przypominający ten z beach barów.
Zadbaj o atmosferę podczas przyjęcia!
Sezon plenerowy jest w w naszym kraju dosyć krótki, dlatego korzystajmy, póki mamy czas, bo w październiku znów będzie chłodniej.