W skrócie
Włoskie risotto w polskiej odsłonie
Romans tego, co włoskie, z tym, co Polacy latem lubią najbardziej. Z włoskiej kuchni ukradłam ryż i sposób gotowania, z polskiej - moje ukochane, młode buraki. Takie risotto trudno byłoby znaleźć we włoskiej knajpie, ale domowa restauracja to pomysł więcej niż dobry. Tym bardziej, że risotto z botwinką na pewno przypadnie do gustu tym, którzy lubią zjeść nie tylko pysznie ale i oryginalnie.
Przygotowanie risotta, przynajmniej za pierwszym razem wydaje się rzeczą magiczną. I - jak każda magia - trudną. Ale spokojnie – aż tak trudne nie jest. Klasyczne włoskie danie nasze mamy robiły je od lat. W naszej, biedniejszej od włoskiej wersji był to po prostu ryż z jabłkiem, cynamonem czy śmietaną. Włoskie mamy robią podobnie. Tylko ryż i dodatki są nieco inne.
Najważniejszy w risotto jest ryż. Do przygotowania dania potrzebujecie specjalnej odmiany o okrągłych ziarnach. W sklepach znajdziecie włoski ryż arborio. Jeszcze lepszym wyborem jest szlachetniejsza odmiana carnaroli. Pod żadnym pozorem nie sięgajcie po ryże azjatyckie - biały, jaśminowy, czy basmati do przygotowania risotta po prostu się nie nadają. Druga ważną sprawą jest sposób gotowania.
Jak przygotować ryż na risotto?
Zaczynamy od… smażenia. Ziarenka ryżu trzeba krótko przesmażyć na maśle lub oliwie, tak, by każde dokładnie pokryło się tłuszczem. Zanim zaczniemy gotowanie ryż powinien stać się lekko przezroczysty i lśniący. Wtedy do akcji wkracza bulion. Dodajemy go porcjami i powoli gotujemy kontrolując, by ryż stopniowo i powoli pochłaniał bulion. Wtedy dodajemy kolejną porcję płynu.
Wolne gotowanie sprawia, że ziarenka ryżu powoli pęcznieją, stają się kremowe, ale ich środek stawia zębom opór. Ryż, podobnie jak makaron musi pozostać al dente. Wtedy risotto jest idealne.
Reszta to kwestia wyobraźni i naszego kulinarnego gustu. Dodatkiem do ryżu mogą być krewetki, warzywa i grzyby. Doskonale smakuje risotto z czerwonym winem, a to z kawałkiem soczystej ryby jest prawdziwą ucztą. Ale to risotto z botwinką w lato przygotowuję najczęściej.
Może być samodzielnym daniem. Szlachetności doda mu odrobina koziego sera, albo sera pleśniowego. Może być dodatkiem do dania głównego – grillowanego kurczaka, ryb czy pieczonych mięs. W każdej odsłonie jest po prostu pyszne.
Przepis na risotto z botwinką
Składniki:
- 1 szklanka ryżu arborio lub carnaroli,
- 100 g cebuli średnia sztuka,
- 40 g masła,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 pęczek botwinki,
- 750 g bulionu warzywnego,
- łyżki parmezanu startego,
- sól, świeżo mielony pieprz,
DO PODANIA: - 80 g sera koziego.
Jak zrobić risotto z botwinką?
- Botwinkę oczyść i wypłucz. Osobno posiekaj buraczki ( w kostkę ), łodygi i liście.
- W garnku o grubym dnie rozpuść masło. Dodaj cebulę i smaż na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając do momentu, aż się zeszkli. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż około minuty cały czas mieszając.
- Dodaj ryż i smaż kolejne 3-4 minuty cały czas mieszając. Masło musi oblepić wszystkie ziarenka ryżu.
- Do ryżu wlej szklankę bulionu, zagotuj, zmniejsz ogień i powoli gotuj od czasu do czasu mieszając. Gdy ryż wchłonie cały płyn dodaj kolejne pół szklanki bulionu. Dolewaj bulionu do momentu aż ryż stanie się miękki i kremowy, ale będzie stawiał opór zębom.
- Do ryżu dodaj posiekane buraczki, wymieszaj i gotuj kolejne 2 minuty. Dodaj posiekane łodyżki i znów gotuj 2 minuty. Dodaj posiekane liście botwinki, wymieszaj i gotuj kolejną minutę.
- Zdejmij z ognia, dodaj parmezan i wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem.
- Podawaj natychmiast z dodatkiem koziego sera.
Kasia Nawicka, autorka bloga Plate By Kate, dzieli się swoimi przepisami także na na Facebooku i na Instagramie.
Zobacz też inne przepisy ze Strony Kuchni: