Pieką i gotują dla Ukrainy. Internetowe akcje zachęcają do pomocy

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Tradycyjny ukraiński chleb podawany jest na powitanie np.: gości weselnych. Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia wypieków w galerii
Tradycyjny ukraiński chleb podawany jest na powitanie np.: gości weselnych. Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia wypieków w galerii 123rf.com/bloodua
Pisaliśmy niedawno o głośnej, internetowej akcji Cook for Ukraine. Do gotujących na rzecz uchodźców dołączyli również piekarze i cukiernicy, także amatorzy. Ich ciasta i inne wypieki prezentowane na Instagramie, często w barwach Ukrainy, są wyrazem solidarności i wsparcia dla naszych sąsiadów. Zobacz, na czym polegają akcje Bake for Ukraine oraz Cook for Ukraine.

Słynna mistrzyni kuchni, osobowość telewizyjna i autorka książek kulinarnych - Nigella Lawson - zamieściła na swoim Instagramie przepis pochodzącej z Ukrainy Olii Hercules na bułeczki czosnkowe - pampuszki. Jednocześnie poleca wpłatę datku na rzecz akcji Cook for Ukraine. Na ten gest z entuzjazmem zareagowali organizatorzy wydarzenia:

- Nigella, dziękujemy za twoje wsparcie – dodali w komentarzu.

Czym jest akcja Cook for Ukraine?

Nazwa Cook for Ukraine to gotowanie dla Ukrainy. Na Instagramie pod hashtagiem #cookforukraine znajduje się blisko 6 tysięcy postów. W ten sposób kategoryzuje się dania gotowane z książek wspomnianej Olii Hercules, np.: „Mamuszki”, „Kaukasis” lub „Sielskich smaków”. Do inicjatywy przypisuje się też dania mające ukraiński rodowód. Brytyjski oddział UNICEF-u koordynuje akcję, działającą w podobny sposób jak wcześniejsza akcja Cook for Syria.

Celem działań jest zwiększenie świadomości wobec zbrodniczych działań na Ukrainie. W Wielkiej Brytanii restauratorzy i autorzy książek kucharskich włączyli się w akcję pomocową poprzez sprzedaż swoich książek kulinarnych, tworzenie warsztatów kulinarnych lub oferowanie konkretnych dań. Wśród nich znalazły się między innymi Olia Hercules, Zuza Zak i Alissa Timoszkina.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć wypieki z akcji Bake for Ukraine w galerii

Bake for Ukraine – co to jest?

Akcja działa na podobnych zasadach jak Cook for Ukraine, często do niej odsyłając. Piekarze i cukiernicy pieką chleby, ciasta i desery pisząc w postach na temat sytuacji na Ukrainie. Często przy tej okazji podawane są lokalne organizacje pomagające zbierać środki pomocowe. Szczególnie ciekawie wyglądają wypieki w kolorach żółtym i niebieskim, nawiązujące do barw flagi ukraińskiej. Innym razem korzysta się z przepisów na przysmaki kuchni ukraińskiej, np. ciasta drożdżowego nadziewanego kiszoną kapustą.

Warto też zauważyć, że bochenki chleba są ozdabiane symbolami odnoszącymi się do pokoju. Mają wycięte wzory na kształt gałązek oliwnych, ciasta posypane są cukrem pudrem na wzór gołębicy, a ciastka mają metaforyczne hasła antywojenne. Pojawiają się też słynne słoneczniki.

Hamantasze dla Ukrainy – wypieki na pomoc

Niedawno pisaliśmy również o akcji Hamantasze dla Ukraniny, do której przyłączyło się Muzeum Polin z Warszawy. W nocy z 16 i 17 marca 2022 w kalendarzu żydowskim przypada święto Purim. Jednym ze smakołyków serwowanych tego dnia są hamantasze. Kruche ciasteczka w kształcie trójkąta nadziewane konfiturą lub owocami przypominają historię biblijną. Wtedy królowa Estera wstawiła się za Izraelitami u Hamana. Na pamiątkę wydarzenia piecze się tzw. uszy Hamana, czyli hamantasze. Akcja Hamantasze dla Ukrainy powstała w Berlinie i ma na celu wyczulenie opinii publicznej na sytuację za polską granicą.

Hamantasze to ciastka tradycyjnie przygotowywane na święto Purim. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć galerię zdjęć.

Czym są hamantasze, czyli uszy Hamana? Mamy przepis na przys...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Przyrządzaj pyszne wypieki!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!