Espresso na liście UNESCO?
To już druga próba wpisania espresso na listę UNESCO. Poprzednie starania Włochów nie zostały oficjalnie sfinalizowane. Tym razem złożono formalny wniosek, a werdykt ma zostać ogłoszony wiosną 2022.
Dla Włochów espresso to nie tylko pyszny napój, a także ważna część tożsamości narodowej.
- To autentyczny rytuał i wyraz naszej społeczności, która wyróżnia nas na całym świecie - powiedział Gian Marco Centinaio, podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa i leśnictwa Włoch, cytowany przez „The Guardian”.
Picie espresso jest okazją do towarzyskich spotkań, zawarcia znajomości, a także sposobem na rozpoczęcie dnia.
- Według włoskiego Instytutu Espresso, założonego w 1998 roku w celu ochrony i promowania oryginalnego espresso, ten rynek jest wart ponad 4 miliardy euro (3,3 miliarda funtów) rocznie, a ponad 90% Włochów pije filiżankę takiej kawy każdego dnia - czytamy w „The Guardian”.
Jak przygotowuje się espresso?
Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do galerii
Idealne espresso przygotowuje się z certyfikowanej mieszanki kawy. Na jego powierzchni powinna utworzyć się lekka pianka, a kolor kawy powinien być orzechowo-brązowy do ciemnobrązowego.
Espresso charakteryzuje się pełnym smakiem i intensywnym aromatem. Zaparzane jest z użyciem ekspresu, szybko (ok. 25/30 sekund) przy ciśnieniu 9 barów.
Należy je serwować w małej filiżance, w temperaturze około 75–80 °C i w objętości 25–30 ml ze szklanką wody, aby oczyścić kubki smakowe i wyraźnie poczuć każdy smak.
Włoska kawa w Twoim domu?
źródło: Italy seeks Unesco heritage status for espresso coffee, The Guardian
Zobacz także inne nasze przepisy ze Strony Kuchni:
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?