Środa Popielcowa 2023. Kiedy przypada i jakie ma znaczenie? Czy w Środę Popielcową można jeść mięso?

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Tradycyjnie w Popielec podaje się potrawy na bazie śledzi.
Tradycyjnie w Popielec podaje się potrawy na bazie śledzi. 123rf.com/gkrphoto/zdjęcie lustracyjne
Środa Popielcowa w Kościele katolickim w 2023 roku przypada 22 lutego. Jest to święto ruchome i rozpoczyna symboliczne 40 dni Wielkiego Postu. Początek Wielkiego Postu uzależniony jest od daty Wielkanocy. Co można jeść i pić w Środę Popielcową, a z czego tego dnia katolicy powinni zrezygnować? Czy w Popielec można jeść mięso? Przyjrzeliśmy się, jak powinno się pościć tego dnia.

W skrócie

Środa Popielcowa, potocznie określana Popielcem nie należy do świąt nakazanych. Zatem udział w mszy nie jest obowiązkowy. Jednak zgodnie z tradycją praktykuje się tego dnia uczestnictwo we mszy świętej oraz posypanie głowy popiołem przez księdza na znak pokuty. Najczęściej Środa Popielcowa przypada między 4 lutego a 10 marca. W 2023 roku Popielec przypada 22 lutego. Sprawdziliśmy, co jeść i jak pościć w Środę Popielcową.

„Odmawianie sobie jedzenia jest jednym z podstawowych sposobów ascezy, czyli wprowadzaniem swojego ciała w stan umartwienia. Z jednej strony ma na celu kształtowanie swojego charakteru i wolnej woli, z drugiej ma też znaczenie uwielbieniowe. Ma poszerzyć nasz horyzont z tego, co ziemskie, na to, co metafizyczne. Oczywiście Bóg nie chce naszej krzywdy, dlatego nasz dobrowolny post powinien odbyć się w taki sposób, żeby nie zagrażał naszemu zdrowiu i życiu” - dodaje teolog, Damian Burdzań.

Co można jeść w Środę Popielcową?

Wiele osób może zastanawiać się, jaki post obowiązuje w Środę Popielcową? W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli według Kodeksu Prawa Kanonicznego powinno się przestrzegać ograniczenia ilościowego i jakościowego, czyli:

  • post jakościowy określa się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych,
  • post ilościowy to zjedzenie jednego sycącego posiłku i dwóch skromniejszych.

Zobacz także: Sałatka śledziowa z burakami. Idealne śledzie na ostatki. Taka sałatka zachwyci Twoich gości

Kogo obowiązuje post?

Post ścisły obowiązuje wiernych między 18. a 60. rokiem życia. Niejedzenie mięsa natomiast od 14. roku życia. Dawniej nawoływano, aby Środa Popielcowa była czasem szczególnego umartwienia ciała i wtedy spożywano chleb i pito wodę. Święto rozpoczyna czterdziestodniowy czas pokuty i pojednania.

Słodycze w Popielec

W czasie Popielca nie powinno się jeść słodkości. Będzie to wpisywało się w koncepcję unikania przyjemności i chęci pokutowania za zło. Przypominamy, że dzieci i młodzież do 14 roku życia, które są wyłączone z zaleceń postu ścisłego nie muszą rezygnować ze słodyczy.

Środa Popielcowa – co można pić?

Dawniej post o chlebie i wodzie był standardową praktyką rozpoczynającą Wielki Post. Wśród napojów, które są odradzane w Popielec i przez cały okres Wielkiego Postu pojawiają się alkohole, a także kawa i herbata. Te ostatnie w szczególności, gdy traktowane są jako używka.

Obiad w Środę Popielcową

Zgodnie z zaleceniami tego dnia nie powinno się jeść mięsa ani obfitych posiłków. W tym dniu warto sięgnąć po przepisy inspirowane kuchnią wegetariańską lub wegańską. Przykładowymi daniami, które sprawdzą się na obiad w Popielec, będą:

Tradycja obchodów Środy Popielcowej nakazuje jedzenie ryb, w szczególności śledzi pod różnymi postaciami. Mogą być to domowe rolmopsy lub śledzie po kaszubsku. Osoby niestroniące od jedzenia ryb, czyli peskawegetarianie mogą zjeść pieczoną rybę z warzywami lub ugotowaną na parze. Tego dnia znakomicie sprawdzą się też sałatki śledziowe, pasty kanapkowe z makrelą lub według upodobania szprotki w sosie pomidorowym.

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Akcesoria kuchenne pomocne w każdej kuchni!

kup najtaniej

Affek Design

SUSHI Zestaw dla 2 os.czarny litery 8 elementów

117,14 zł

kup najtaniej

Joseph Joseph

Joseph Joseph Folio Zestaw 4 desek do krojenia 60184

309,00 zł

kup najtaniej

Gefu

Gefu krajacz do frytek 13750

249,98 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Erytrol jest szkodliwy?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni
Dodaj ogłoszenie