Kiedy jest tłusty czwartek 2024? Poznaj skąd pochodzi tradycja. Wiemy, dlaczego tego dnia zajadamy się pączkami

Anna Daniluk
W tłusty czwartek pączki kuszą nas na każdym kroku. Skąd wzięło się to święto i dlaczego jemy wtedy właśnie pączki? Sprawdź, kiedy przypada tłusty czwartek w 2024 roku. Kliknij obrazek, aby zobaczyć różne sposoby podania pączków.
W tłusty czwartek pączki kuszą nas na każdym kroku. Skąd wzięło się to święto i dlaczego jemy wtedy właśnie pączki? Sprawdź, kiedy przypada tłusty czwartek w 2024 roku. Kliknij obrazek, aby zobaczyć różne sposoby podania pączków. Aneta Żurek/Polska Press
Tłusty czwartek to wielkie święto łasuchów. Tradycyjnie tego dnia jemy słodkościami bez ograniczeń. To najbardziej charakterystyczny i wyczekiwany moment karnawału. Ostatni czwartek przed Środą Popielcową w Polsce to czas, w którym rządzą pączki, faworki, donuty, oponki i róże karnawałowe. Sprawdź, kiedy wypada tłusty czwartek 2024 i skąd się wzięła ta tradycja.

W skrócie

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Nazywany był kiedyś:

  • zapustami,
  • mięsopustem,
  • ostatkami,
  • karnawałem.

Ostatkom towarzyszyły różne zabawy. Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego słowa carnevale, które wzięło się z połączenia dwóch łacińskich słów carne i vale, oznaczających pożegnanie mięsa. Według tradycji, w tym dniu można się było do woli objadać.

W naszej galerii możesz zobaczyć najpopularniejsze rodzaje pączków na tłusty czwartek

Kiedy przypada tłusty czwartek?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. Jego data uzależniona jest od świąt wielkanocnych. Najczęściej tłusty czwartek wypada między 29 stycznia a 4 marca. W 2024 roku będzie świętowany 8 lutego. Warto wiedzieć, że np.: we Francji i w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych obchodzi się Mardi Gras (tłusty wtorek), który charakteryzuje się hucznymi zabawami i paradami dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek – pochodzenie święta

Tradycja świętowania tłustym jedzeniem ostatniego dnia przed Wielkim Postem została zaczerpnięta od pogan. W czasach przedchrześcijańskich w ten sposób żegnano zimę i przygotowywano się na nadejście wiosny. Na wystawnych ucztach serwowano pieczone mięsa, chleb i wino. Wtedy też spotkano przekąskę będącą pierwszymi pączkami, czyli rodzaj wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną. W Polsce natomiast wytrawne pączki służyły jako zakąska do wódki.

Od kiedy świętujemy tłusty czwartek ze słodkimi pączkami?

Zwyczaj spożywania słodkich pączków był praktykowany na dworach od około XVI wieku. Natomiast od XVII zaczęto inspirować się kuchnią francuską i przyrządzać lżejsze i apetyczniejsze w wyglądzie ciasto drożdżowe. W anonimowej publikacji „Moda bardzo dobra smażenia różnych konfetów i innych słodkości”, spisanej w 1686 roku, pojawiają się słodkie pączki z nadzieniem.

Ksiądz Jędrzej Kitowicz, dokumentujący zachowania znane za czasów króla Augusta III, w "Opisie obyczajów" pisał:

"[…]staroświecki pączek mógł podsinić oko, a dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje, jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”.

Pączek z orzechem na szczęście

W środku pączki na tłusty czwartek miały umieszczony orzech, który miał symbolizować szczęście i wróżyć pomyślność dla osoby go znajdującej. Warto pamiętać, że sam post miał też sens nie tylko religijny. Dla wielu osób był to czas przygotowania się na wiosnę. Czas lutego i marca był okresem przejściowym. Kończyły się zimowe zapasy jedzenia, a nie było jeszcze nowalijek. W tym czasie zgodnie z cyklem pór roku ograniczenie pokarmów było uzasadnione.

Pomysły na tłusty czwartek

Poza pączkami, które tradycyjnie nadziewa się konfiturą różaną lub powidłami śliwkowymi można spotkać w cukierniach pączki z:

  • marmoladą,
  • wiśniami,
  • malinami,
  • czekoladą,
  • serkiem,
  • bitą śmietaną.

Na wierzchu niemal obowiązkowo powinien znaleźć się lukier, ale są też wersje z obsypania cukrem pudrem lub polania czekoladą. Wielu smakoszy sięga też po faworki, które określane są również chrustami lub chruścikami. W czasie karnawału popularne są też rozetki, orzeszki nadziewane kremem oraz róże karnawałowe. Coraz popularniejsze stają się też pączki z piekarnika, które mają mniej kalorii. Warto pamiętać, że jeden pączek to około 290 kalorii.

Źródło:

  1. Krótka historia polskich deserów culture.pl
  2. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
W tłusty czwartek pączki kuszą nas na każdym kroku. Skąd wzięło się to święto i dlaczego jemy wtedy właśnie pączki? Sprawdź, kiedy przypada tłusty czwartek w 2024 roku. Kliknij obrazek, aby zobaczyć różne sposoby podania pączków.

Kiedy jest tłusty czwartek 2024? Poznaj skąd pochodzi tradyc...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Roboty, z którymi pieczenie to przyjemność

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przykro mi, że tobie nie udało się założyć firmy, ale nie przejmuj się, połowa członków z Platformy ma podstawowe wykształcenie, a żyją jak tytułowe pączki w maśle:)

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/438204,ilu-czlonkow-po-to-ludzie-po-podstawowce.html
Wróć na stronakuchni.pl Strona Kuchni