Restauracja z Zabrza namawia do zdjęcia maseczki przed wejściem i zaprasza „wolnych ludzi”. Kontrowersyjny apel

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Restauracja Mandala w Zabrzu zachęca do nienoszenia maseczek.
Restauracja Mandala w Zabrzu zachęca do nienoszenia maseczek. /Arek Gola
Restauracja Mandala Kitchen & Bar z Zabrza w województwie śląskim zaprasza do „wolnych ludzi”. Na drzwiach lokalu pojawiła się prośba o zdjęcie maseczek przed wejściem do środka albo wyrzucenie ich do kosza. Sprawa budzi sporo kontrowersji. Przypomnijmy, że z powodu pandemii koronawirusa w barach i restauracjach w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki ochronnej do momentu zajęcia miejsca przy stoliku.

Obostrzenia dotyczące restauracji w Polsce podczas pandemii koronawirusa

Od 15 grudnia 2021 roku w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki ochronnej w barach i restauracjach do momentu zajęcia miejsca przy stoliku. Nie wszystkim podobają się takie obostrzenia. Na facebookowym profilu restauracji z Zabrza pojawił się post, apelujący o niezakładanie maseczki ochronnej przed wejściem do lokalu. Właściciele Mandala Kitchen & Bar deklarują jednocześnie, że nikogo nie nakłaniają do łamania obostrzeń, ani do nienoszenia maseczek. Nie chcą tylko, by nosić je wszędzie. Zaznaczają, że parę razy apelowali do swoich klientów, aby nie zostawiali masek na stołach, w doniczkach, na wieszakach, by nie robili z nich oprawy do świeczników i nie topili w toalecie.

Przedstawiciele restauracji: „Nie zgadzamy się ze słowem nakaz”

Właściciele lokalu zauważają, że takie pozostawione maseczki mogą być zagrożeniem dla zdrowia, bo jest na nich wszystko to, co wydychamy przez cały dzień lub nawet tydzień (w zależności od częstotliwości prania lub wymieniania). Przekonują, że goście i tak zdejmują maseczki przy stoliku. „Nie dajmy sobie wmówić, że noszenie maseczek non stop jest koniecznie, ani że siedzenie 10 godzin w pracy w maseczce i wdychanie ponowne tego, co wydychamy, jest zdrowe” – piszą na Facebooku.

„Nie zgadzamy się ze słowem nakaz ani z karaniem mandatem w sytuacji, gdzie od prawie dwóch lat rządzący nie potrafią prawnie uregulować kwestii obostrzeń - tłumaczą swoje stanowisko. - Maseczki powstały wcześniej niż covid i dorosły, inteligentny człowiek wie, w jakich okolicznościach powinien ich używać. A ślepe noszenie ich przez całą dobę, bo tak „karzą” (pisownia oryginalna - red.), jest odbieraniem naszego podstawowego prawa do wolności...” - piszą.

Co na to internauci?

Wielu internautów gratuluje restauratorom postawy. „Jesteście przykładem dla pozostałych” - pisze jeden z nich. Jednak pojawiają się też głosy sprzeciwu wobec wchodzenia do restauracji bez maseczek.

- (...) „Rok temu odbierałam u was zamówienie na wynos, w środku siedzieli ludzie i podjęli temat, bo przeszkadzało im, że weszłam do środka w maseczce - pisze jedna z internautek, której nie podoba się apel restauratorów. - Zaczęły się drwiny, komentarze i próba, żebym się wypowiedziała, a Pani, która w środku obsługiwała, raczej nie była obojętna, więc już nie jestem i nie będę waszym klientem” - dodaje Katarzyna.

Naukowcy namawiają do noszenia maseczek

Warto dodać, że w grudniu 2021 r. weszły w życie nowe obostrzenia dotyczące restauracji w Polsce. W punktach gastronomicznych powinna być zachowana odpowiednia odległość między stolikami oraz stosowane wszystkie wytyczne sanitarne, w tym dezynfekcja rąk i stolików. Zmieniony został m. in. limit osób przebywających w lokalu. Zwiększenie go będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Osób niezaszczepionych może być w restauracji maksymalnie 30 proc.

Jak alarmują naukowcy, czeka nas potężna fala omikrona. W szczycie nawet 15 tys. osób dziennie może wymagać hospitalizacji. Według największego do tej pory badania dotyczącego skuteczności noszenia maseczek, przeprowadzonego na terenie Bangladeszu, zakrywanie ust i nosa jest ważne dla zatrzymania transmisji koronawirusa. Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, wśród około 178 tys. osób, które nosiły maski co najmniej przez 10 tygodni, badacze odnotowali spadek objawów koronawirusa o 11,9 proc.

- To naprawdę solidne dane, które łączą kontrolę badań laboratoryjnych z rzeczywistymi działaniami na świecie, aby sprawdzić, czy możemy nakłonić ludzi do noszenia masek i czy maseczki rzeczywiście działają - powiedziała NBC News Laura Kwong z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, jedna ze współautorek badania.

Źródło:

Zobacz inne tematy ze Strony Kuchni:

od 7 lat
Wideo

Domowa granola czekoladowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera