Spis treści
Kolejne produkty wycofane ze sklepów. W orzechach wykryto pleśń
Osiem serii popularnych bakalii znika ze sklepowych półek. Decyzją sanepidu produkty marki Bakalland muszą zostać wycofane obrotu. Powód? Obecność strzępek pleśni w orzechach laskowych. To już drugi niepokojący przypadek związany z tą marką w ostatnim czasie.
Jak przekazał portalowi dlahandlu.pl Paweł Szczurek, dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w firmie FoodWell (właściciel marki Bakalland), działania zostały podjęte natychmiast po otrzymaniu decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej.
– Traktujemy tę sprawę z najwyższą powagą – deklaruje firma.
Orzechy z pleśnią. Lista wycofanych partii
Orzechy laskowe, mieszanka studencka klasyczna i z migdałami, mieszanka orzechów – między innymi te produkty Bakalland zostały wycofane ze sprzedaży zgodnie z decyzją służb sanitarnych. Poniżej dowiesz się, których produktów i jakich serii dotyczy decyzja sanepidu.
Wycofane produkty Bakalland:
orzechy laskowe 100 g – partie: 0002491806, 0002492265
orzechy laskowe 300 g – partia: 0002490899
mieszanka studencka 150 g – partia: 0002491525
mieszanka studencka klasyczna 400 g (8 szt.) – partie: 0002491835, 0002490872
mieszanka studencka z migdałami 100 g – partia: 0002493473
mieszanka orzechów 100 g – partia: 0002491434
Firma zapewnia, że traktuje sprawę bardzo poważnie:
– Trwa proces wycofania produktów z magazynów i sprzedaży oraz ich utylizacji. Rozpoczęliśmy go od razu po otrzymaniu decyzji Sanepidu i jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami biznesowymi, co zapewnia sprawność działania. Podkreślamy, że jakość produktów i zdrowie konsumentów mają w naszej organizacji najwyższy priorytet – czytamy w oświadczeniu firmy.
Niepokojące wyniki także w rodzynkach
To nie pierwsze zastrzeżenia do produktów tej marki w ostatnim czasie. Kilka tygodni temu Fundacja Pro-Test wykryła aż 16 różnych pestycydów w rodzynkach sułtańskich Bakalland, w tym chloropiryfos – związek, którego stężenie przekroczyło dopuszczalne normy. Badania przeprowadzono we współpracy z Zakładem Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.
Kulinaria

– W rodzynkach sułtańskich Bakalland laboratorium wykryło pozostałości aż 16 pestycydów, z których jeden – związek o nazwie chloropiryfos – przekraczał dopuszczalną normę. Zatem te rodzynki w ogóle nie powinny znajdować się w sprzedaży. O wykrytym przekroczeniu normy poinformowaliśmy Sanepid – czytamy w raporcie Fundacji Pro-Test.
Źródła:
Rodzynki nafaszerowane pestycydami Fundacja Pro-Test
dlahandlu.pl