Kiedy kisić kapustę? Tradycja ludowa mówi, że „po św. Tekli będziemy kapustę siekli”. W przysłowiach kilka terminów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od lipca do końca września przypada termin zbiory kapusty średnio wczesnych odmian. Późne odmiany zbieramy z pola przed końcem października, czyli do pierwszych przymrozków.
Od lipca do końca września przypada termin zbiory kapusty średnio wczesnych odmian. Późne odmiany zbieramy z pola przed końcem października, czyli do pierwszych przymrozków. unsplash/Eric Prouzet
Moja kapusta już pęka na grządce. Czy mogę już ją posiekać i zacząć kisić? To pytanie padało już w sierpniu, powtarza się we wrześniu. W tradycyjnym podejściu do tego sposobu konserwacji żywności są konkretne terminy. Sprawdzamy, co mówią przysłowia i kiedy według tych powiedzeń można kisić kapustę.

Spis treści

Kiszenie należy do najstarszych metod konserwacji żywności. W Polsce wśród kiszonych warzyw króluje między innymi kapusta i ogórki. Według najprostszego tradycyjnego przepisu do ukiszenia głowiastego warzywa wystarczą 2-3 składniki. Ile soli potrzeba na 10 kilogramów? Tu podpowiadamy, jak kisić kapustę tradycyjną metodą.

Kiedy kisić kapustę? Termin w ludowych przysłowiach

Przyjęło się, że do kiszenia najlepiej wybierać odmiany zimowe, a tych największy wybór na straganach przypada na październik i listopad. Przetrwają najdłużej.

Współcześnie jednak kisi się nie tylko kapustę zbieraną z pól jesienią. Również młoda kapusta trafia do słoików (dziś częściej w zastępstwie beczek) i jest zakiszana już w sierpniu i wrześniu. Dzięki temu powstaje na przykład letnia wersja uwielbianego w Polsce bigosu.

Gospodynie w tradycyjnych przekazach wskazują na połowę października, jako termin kiszenia kapusty. Z drugiej strony zmieniający się klimat – wyższe temperatury, łagodniejsze zimy i większa presja szkodników – powoduje, że i termin kiszenia ulega zmianie.

Na jaką datę wskazują przysłowia? To druga połowa września i październik:

  • Św. Michał kapustę do beczki wpychał (29 września),
  • Po św. Tekli będziemy kapustę siekli (23 września),
  • Na Jadwisi kapustę się kisi (15 października).

Wśród ludności krążyły przesądy, że kapustę należy ukisić do końca października, bowiem jeżeli zrobi się to w listopadzie po Święcie Zmarłych, może się ona zepsuć.

Rytuał kiszenia kapusty w dawnych wiejskich domach

Kiszenie kapusty było okazją do spotkań towarzyskich z sąsiadami lub rodziną (ta często mieszkała po sąsiedzku). Wśród opowiadań i śpiewów obierano kapustę z uszkodzonych i brudnych wierzchnich liści, a potem siekano ją. Następnie kapusta trafiała do drewnianej beczki i była zasypywana solą. Kolejnym korkiem było jej ubijanie kapusty drewnianym tłuczkiem lub udeptywanie bosymi nogami. Dawniej kobieta udeptująca zawartość beczki ubierała się w strój ludowy.

Trwa głosowanie...

Czy uprawiasz własne warzywa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy kisić kapustę? Tradycja ludowa mówi, że „po św. Tekli będziemy kapustę siekli”. W przysłowiach kilka terminów - Strefa Agro