Najlepsze wigilijne potrawy z różnych regionów Polski. O wielu z nich mogłeś nie słyszeć. Skąd pochodzi więdka, bryndzylki i zupa brzadowa?

Karolina Głogowska
Karolina Głogowska
Nie tylko karp, barszcz i pierogi. Z kolejnych zdjęć w galerii dowiesz się, jakie potrawy wigilijne jada się w różnych regionach Polski.
Nie tylko karp, barszcz i pierogi. Z kolejnych zdjęć w galerii dowiesz się, jakie potrawy wigilijne jada się w różnych regionach Polski. Getty images/zdjęcie ilustracyjne
Polska wigilia to nie tylko barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą i grzybami. W niektórych regionach kraju dawniej królowały potrawy, o których wielu z nas nawet nie słyszało. A szkoda, bo nie tylko wybornie smakują, ale świadczą także o naszej różnorodnej tradycji.

W skrócie

Pierogi z kapustą i grzybami, barszcz na zakwasie, grzybowa czy makowiec to najpopularniejsze wigilijne dania, które znane są w całej Polsce. Nasza tradycja kulinarna jest jednak znacznie bogatsza i zawiera bardzo unikatowe dania, takie jak. np. wiądka, zupa brzadowa, rwaki czy bryndzylki, które nadal podaje się w wielu domach na wigilię.

Co jadało się w Polsce na wigilię?

Polska kuchnia wigilijna stoi kapustą, grzybami i makiem, ale pojawiają się w niej także buraki, ziemniaki, groch i oczywiście miód. Wielu z nas zna takie regionalne potrawy, jak makiełki, kutia czy wareniki, ale o rwakach, zupie brzadowej czy więdce słyszało już niewielu. Tymczasem to tradycyjne potrawy wigilijne dla różnych regionów Polski. Warto także pamiętać, że niektóre wigilijne dania występują w sąsiednich, a nawet odległych od siebie województwach pod różnymi nazwami. Tak jest np. z zupą z suszonych owoców czy kluskami z makiem. Ciekawym przykładem jest także grzybowa na kwasie z kapusty, która pojawia się np. na Kociewiu oraz Kurpiach.

Skąd pochodzą tradycyjne polskie potrawy wigilijne?

Wędrowanie wigilijnych potraw zawdzięczamy naszym przodkom, którzy przemieszczali się po całym kraju i przywozili ze sobą rodzinne przepisy oraz świąteczne tradycje. Wiele z nich pochodzi także z Kresów. Jak wiadomo ludność wysiedlona z Wileńszczyzny, Wołynia czy Polesia, osiedlała się m.in. na terenach Małopolski, Dolnego Śląska czy Pomorza, dlatego powojenna kuchnia, również świąteczna, na tych obszarach obfituje w dania kresowe.

Z kolejnych slajdów naszej galerii dowiesz się, jakie potrawy wigilijne królują w różnych regionach Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sałatka ze świeżego szpinaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.