Najstarsze zakłady i fabryki w Polsce. Żywiły pokolenia Polaków. Zobacz archiwalne zdjęcia

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Cukiernia A. Blikle jest jedną z najstarszych w Warszawie. Zdjęcie z 1971 roku. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć pozostałe najstarsze zakłady produkujące żywność.
Cukiernia A. Blikle jest jedną z najstarszych w Warszawie. Zdjęcie z 1971 roku. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć pozostałe najstarsze zakłady produkujące żywność. Narodowe Archiwum Cyfrowe/domena publiczna
Polska ma długą tradycję produkowania żywności. Do czasów współczesnych, mimo różnych zawirowań historycznych, ostało się kilka fabryk i zakładów z wielkimi tradycjami. To one kształtowały gusta kulinarne pokoleń Polaków. Sprawdź, gdzie dawniej chodziło się na gorącą czekoladę w Warszawie?

W skrócie

W Polsce tradycja produkowania żywności, przypraw i napojów sięga nawet czasów średniowiecza. Trudno to sobie wyobrazić, ale mamy na to dowody. W naszym zestawieniu najstarszych fabryk i zakładów znalazły się też te produkujące najsłynniejsze tabliczki czekolady opatrzone logo przywołującym na myśl odręczny podpis założyciela.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię zdjęć

Najstarsze zakłady cukiernicze w Polsce

Fabryka Cukiernicza Kopernik z Torunia
To jeden z najstarszych zakładów w Polsce. Fabryka specjalizuje się w wyrabianiu pierników od 1763 roku. Zaczęło się od niewielkiego warsztatu, który cieszył się lokalnie dużą renomą. Czerpiąc z tradycji rzemiosła cukierniczego, stworzono prężnie działający zakład produkujący słodkości na bazie piernika. Sukces udanego wypieku zapewniają mistrzowie piernikarscy, którzy znają się na swoim fachu jak mało kto. W fabryce pierników po dziś dzień zachowuje się niektóre zasady stworzone w manufakturze ponad 250 lat temu, np. taką, że fermentacja ciasta piernikowego nie powinna być przyspieszona.

Fabryka Czekolady Wedel w Warszawie
Najstarszą fabryką wyspecjalizowaną w produkcji czekolady i słodkości z nią związanych jest warszawski Wedel. W 1851 roku została założona przez Karola Wedla mała firmowa cukiernia i przyzakładowa manufaktura czekolady. W ofercie spożywczej znalazły się takie specjały jak:

  • czekolada do picia,
  • słód klonowy,
  • karmelki do ssania na kaszel,
  • pastylki z mięty pieprzowej.

Następnie rodzinna cukiernia i zakład produkcyjny zostały przekazane w 1872 roku synowi właściciela, Emilowi Wedlowi, w prezencie ślubnym. Ten szkolił swój kunszt cukierniczy między innymi w Paryżu, skąd przywiózł nowe pomysły. To Emil przeniósł zakład cukierniczy z ulicy Miodowej na ulicę Szpitalną 8. Po dziś dzień znajduje się tam najstarsza Pijalnia Czekolady E. Wedel „Staroświecki Sklep”. Charakterystyczne logo chłopca w czerwonym ubraniu jeżdżącym na zebrze trzymającego tabliczki czekolady powstało w 1926 roku.

Wawel pod Krakowem
Jedna z najstarszych fabryk produkujących słodycze w Polsce powstała w 1898 roku pod Krakowem. W jej ofercie znajdują się rozpoznawalne przez wiele pokoleń Polek i Polaków batoniki, wafelki i tabliczki czekolady. Ciekawostką jest, że słodkości przygotowywane przez fabrykę Wawel mają certyfikat świadczący o przestrzeganiu zasad żydowskiej koszerności i islamskiego halal.

Cukiernia A. Blikle w Warszawie
Cukiernia założona przez Antoniego Kazimierza Bliklego powstała w 1869 roku w Warszawie. Najsłynniejsze były pączki od Bliklego, po które ustawiała się długa kolejka. Nie tylko w tłusty czwartek. Drugim wypiekiem, który wiele osób wspomina z sentymentem, są eklerki wypełnione bitą śmietaną. Aktualnie oferta cukierni dostępna jest też w Poznaniu, Łodzi, Sopocie, Gdańsku i Gdyni.

Najstarsze browary. Lwówek i Browar Książęcy w Tychach

Nie tylko słodkości mają długą tradycję wyrobu w Polsce. W naszym kraju istniała długa tradycja uprawy zbóż i chmielu. Najstarszym browarem w Polsce jest zakład mieszczący się w Lwówku Śląskim. Tradycja warzenia piwa sięga 1209 roku, kiedy miejscowość zyskała prawa miejskie od Henryka I Brodatego.

Z urodzajnej polskiej ziemi korzystał też ród Promnitzów, który stworzył Browar Książęcy w 1613 roku w Tychach. W 1861 roku książę Jan Henryk XI Hochberg uzyskał od Promnitzów browar i z miejsca zaczął go unowocześniać. Wyprodukowane piwo było dostarczane między innymi do Zamku Pszczyńskiego. W browarze za jego rządów wybudowano:

  • warzelnię,
  • chłodnię,
  • słodownię,
  • młyn,
  • suszarnię,
  • lodownię.

Najstarsze kopalnie soli w Polsce — Wieliczka i Bochnia

Kopalnia w Bochni czynnie wydobywała sól od 1248 roku do 1990 roku. Aktualnie kopalnia jest nastawiona na ruch turystyczny i odwiedziny w celach leczniczych. W 1368 roku król Kazimierz Wielki, podpisując Status Żupny, uregulował zasady dotyczące wydobycia i sprzedaży soli. Kopalnia soli w Bochni została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 23 czerwca 2013 roku.
Współcześnie jako atrakcje turystyczne wymienia się:

  • przeprawę łodziami w podziemiu kopalnianym.
  • przejazd podziemną kolejką.

Kolejna kopalnia soli znajduje się w Wieliczce. Na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO widnieje już od 1978 roku. W 1996 roku przestano przemysłowo produkować tam sól. Tak jak kopalnia soli z Bochni, tak i Wieliczka została powołana do działania przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. W 1994 roku została uznana za Pomnik Narodu przez prezydenta RP.
W Kopalni Soli w Wieliczce turystom udostępniono między innymi:

  • komorę Pieskową Skałę - można tam poznać nowoczesne sposoby ochrony podziemia
  • kaplicę Świętego Antoniego,
  • kaplicę Świętej Kingi,
  • i komorę Boczaniec.
Cukiernia A. Blikle jest jedną z najstarszych w Warszawie. Zdjęcie z 1971 roku. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć pozostałe najstarsze zakłady produkujące żywność.

Najstarsze zakłady i fabryki w Polsce. Żywiły pokolenia Pola...

Źródło:

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.