Młody jęczmień - dla kogo i jakie są zalety jego stosowania?

Artykuł sponsorowany Batom.pl Józef Leśniak
Po preparaty z młodego jęczmienia sięgają osoby, które zamierzają pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak wspomaganie odchudzania to tylko jedna z wielu zalet „zielonego mleka”. Jakie właściwości ma młody jęczmień i kto może włączyć ten składnik do swojej diety?

Co to jest młody jęczmień?

Jęczmień zwyczajny (łac. Hordeum vulgare L.) to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Pierwsze pola jęczmienia powstały ok. 10 000 lat temu na terenach Żyznego Półksiężyca (Bliski Wschód). Dziś jęczmień stanowi ok. 30% produkcji zbóż, przy czym zdecydowana większość plonów (ok. 75%) jest przerabiana na paszę dla zwierząt. Około 20% przeznacza się na produkcję napojów alkoholowych i bezalkoholowych, natomiast 5% dodaje się do żywności.

Szczególnie cenną formą rośliny jest młody jęczmień, czyli pędy rosnące nie dłużej niż 200 godzin licząc od wykiełkowania ziaren, które osiągnęły wysokość od 20 do 30 centymetrów. To właśnie młody jęczmień zawiera najwięcej substancji odżywczych i bioaktywnych. Najlepszym źródłem

cennych składników jest sok wyciśnięty z liści, który można przyjmować również w formie proszku powstałego po odparowaniu płynu. Bardzo wygodne w stosowaniu są np. tabletki ze sproszkowanym sokiem z młodego jęczmienia.

Młody jęczmień - co zawiera?

Młody jęczmień - zwany również „zielonym mlekiem” - zyskał na popularności głównie ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, jednak nie jest to jedyny cenny składnik tej rośliny. Jęczmień zwyczajny zawiera również:

  • aminokwasy (m.in. tryptofan, kwas glutaminowy, lizynę, alaninę, kwas asparginowy);
  • witaminy (A, B1, B2, B3, B4, B6, B7, C, E, K);
  • pierwiastki (m.in. cynk, selen, potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez);
  • nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy, kwas linolenowy).

Najważniejsze właściwości młodego jęczmienia

Korzystne działanie młodych pędów jęczmienia wynika m.in. z zawartości cennych antyoksydantów (m.in. chlorofilu, witaminy E, witaminy C, karotenoidów, enzymów z grupy oksydoreduktaz), właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, a także z uwagi na wysoką zawartość błonnika pokarmowego.

Przeprowadzone dotąd badania sugerują, że jęczmień zwyczajny może:

  • wspomagać profilaktykę antynowotworową,
  • wspomagać leczenie cukrzycy typu 2,
  • łagodzić objawy przewlekłego stresu,
  • obniżać poziom cholesterolu,
  • łagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • wspomagać leczenie ran i oparzeń,
  • przyspieszać metabolizm,
  • pomagać na zaparcia, ból żołądka, niestrawność,
  • przeciwdziałać chorobie wrzodowej żołądka,
  • spowalniać proces starzenia się skóry.

Jak stosować młody jęczmień?

Preparaty z młodego jęczmienia powstają z soku wyciśniętego z liści lub sproszkowanej trawy jęczmiennej. Sok dostępny jest również w formie tabletek - płyn zostaje odparowany pod wysokim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, dzięki czemu jęczmień zachowuje swoje cenne właściwości. Jak je stosować? Przykładowo młody jęczmień w tabletkach BATOM BIO należy przyjmować 2 razy dziennie po 2 tabletki, popijając dużą ilością wody. Jedno opakowanie zawiera 500 tabletek, więc wystarcza na długo, bo ok. 4 miesiące.

Z kolei sproszkowana trawa jęczmienna (np. trawa jęczmienna sok sproszkowany 100g BATOM BIO) zawiera bardzo dużo błonnika, dzięki czemu sprzyja odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu. Proszek można wymieszać z wodą lub sokiem owocowym, a także dodawać do jogurtów, mleka roślinnego czy owocowych i warzywnych koktajli.

Dla kogo młody jęczmień?

Przez kilkadziesiąt lat stosowania nie pojawiły się doniesienia o negatywnych skutkach stosowania jęczmienia. Przeciwnie - badania sugerują, że preparaty z jęczmienia mogą pomagać osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2, wysoki cholesterol, stany zapalne, czy dolegliwości układu pokarmowego. Po młody jęczmień mogą sięgać osoby, które chcą oczyścić organizm z toksyn lub pozbyć się zbędnych kilogramów. Preparaty z jęczmieniem mogą pomagać również osobom z obniżoną odpornością lub narażonym na chroniczny stres. Stosowanie jęczmienia może być korzystne dla stanu skóry, dlatego po „zielone mleko” mogą sięgać również te osoby, które chcą zachować młody wygląd na dłużej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!