Jaka dieta pudełkowa dla osób z wrażliwym układem pokarmowym?

Materiał promocyjny Mas Media
Diety pudełkowe z dostawą do domu lub pracy to świetne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych. Z usług firm cateringowych coraz częściej korzystają również osoby, stosujące na co dzień diety eliminacyjne. Odpowiednio zbilansowany jadłospis diety eliminacyjnej odgrywa ważną rolę w leczeniu i profilaktyce różnych schorzeń, w tym chorób układu pokarmowego. Czym kierować się przy wyborze diety pudełkowej dla osób z problemami trawiennymi?

Jak dopasować dietę pudełkową do swoich potrzeb?

W ofercie firm cateringowych znajdziesz różne rodzaje diety pudełkowej. Możesz wybierać spośród klasycznych dań kuchni polskiej lub stawiać na egzotyczne smaki. Masz możliwość samodzielnego skomponowania menu lub wyboru gotowego zestawu przeznaczonego dla klientów z określonymi potrzebami. Wśród propozycji dobrych cateringów dietetycznych znajdziesz między innymi diety wegetariańskie i wegańskie, programy dla diabetyków, menu bez glutenu i laktozy oraz catering dla osób zmagających się z problemami trawiennymi. Każda dieta pudełkowa dostępna jest w kilku wariantach kalorycznych, więc z łatwością dopasujesz zestaw do swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego. 

Dieta pudełkowa dla osób z wrażliwym układem pokarmowym

Jeśli zmagasz się z problemami trawiennymi, wybór diety pudełkowej warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Jadłospis powinien być nie tylko pożywny i smaczny, ale przede wszystkim bezpieczny. Musisz wziąć pod uwagę schorzenie, z którym się zmagasz i objawy, jakie występują po zjedzeniu danego produktu spożywczego. Inną dietę stosuje się przy przewlekłych zaparciach, a inny sposób żywienia należy wprowadzić, jeśli chorujesz na zespół jelita drażliwego. 

Do najczęstszych schorzeń układu pokarmowego należą:

  • stan zapalny błony śluzowej żołądka,
  • zakażenie bakterią Helicobacter Pylori,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • choroba wrzodowa żołądka,
  • zespół jelita drażliwego (IBS),
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • kamica żółciowa,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • przerost bakterii jelitowych (SIBO),
  • nowotwory układu pokarmowego (rak żołądka, rak jelita grubego).

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru cateringu?

Dieta pudełkowa, która nie obciąża układu pokarmowego, to dieta lekkostrawna. Z menu należy wykluczyć przede wszystkim produkty ciężkostrawne, czyli rośliny strączkowe, suszone owoce, cebulę, czosnek, paprykę, grzyby, produkty wędzone i ostre przyprawy. 

W ofercie dobrych cateringów dietetycznych znajdziesz między innymi dietę fodmap. Dieta fodmap polecana jest głównie pacjentom z zespołem jelita drażliwego, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Crohna i SIBO. Fodmap to sposób żywienia polegający na znacznym ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu produktów bogatych w cukry, które słabo wchłaniają się w jelitach i łatwo w nich fermentują. Do grupy tych węglowodanów zaliczamy laktozę (obecną głównie w produktach mlecznych), fruktozę (słodkie owoce), fruktany (zboża, czosnek, cebula), galaktany (rośliny strączkowe) i poliole (substancje słodzące). Właściwie ułożona dieta fodmap łagodzi objawy chorób układu pokarmowego i poprawia jakość życia pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!