Bekon ze skórki banana hitem TikToka. Czym jeszcze można zastąpić mięso?

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Banany to jeden z produktów, który może być znakomitym zamiennikiem mięsa. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć inne.
Banany to jeden z produktów, który może być znakomitym zamiennikiem mięsa. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć inne. Joanna Urbaniec/PolskaPress/archiwum
Skórka banana jak bekon, algi niczym najlepsza ryba a chlebowiec jak szarpana wieprzowina. Te wszystkie produkty smakują tak dobrze, że aż trudno uwierzyć, że nie są mięsem. Zebraliśmy najdziwniejsze i najciekawsze składniki, które warto wypróbować. Nie tylko w diecie dla wegan.

W skrócie

Wybierając najciekawsze zamienniki mięsa w diecie roślinnej kierowaliśmy się ich smakiem, uniwersalnością i wyglądem. Wiele z nich łudząco przypomina szarpaną wołowinę, mielone mięso lub burgery. Wystarczy dodać wyrazistości przy pomocy przypraw i można cieszyć się wyjątkowymi posiłkami. Wybierając popularne produkty nie braliśmy pod uwagę ich kaloryczności, ani wartości odżywczych.

Skórka od banana jak bekon

W 2021 roku kulinarnym hitem okazały się skórki banana przyrządzane jak bekon. Na TikToku najpopularniejszy film z hashtagiem #bananapeelbacon osiągnął aż 9,5 miliona wyświetleń. Zanim tiktokerka Bella Hurns usmażyła banana, najpierw oczyściła go z białych resztek owocu. Później zamarynowała skórki przez 10 minut w zalewie zrobionej z:

  • sosu sojowego,
  • syropu klonowego,
  • soli,
  • pieprzu,
  • granulowanego czosnku,
  • słodkiej papryki.

Następnie usmażyła skórki banana na gorącej patelni z olejem i zjadła jako wegański bekon na kanapce z awokado.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię zamienników mięsa

Kolejną osobą, która rozsławiła skórki banana, jest Nadiya Hussain, prowadząca programy kulinarne w Wielkiej Brytanii. W „Good Morning Britain” zdradziła, że wspomniane skórki służą jej do zrobienia wegańskiej wersji szarpanej wieprzowiny (ang. pulled pork). Dla niej jest to mały krok w kierunku ruchu zero waste i niemarnowania żywności.

Natomiast w książce „Zrób, jedz, powtórz” słynna mistrzyni kuchni, autorka książek kulinarnych i gwiazda telewizji - Nigella Lawson proponuje wykonanie curry z wykorzystaniem kalafiora, skórki z banana i imbiru. Słowem, możliwości jest wiele.

Algi zamiast ryb

Wiele osób rezygnuje z jedzenia ryb nie tylko ze względu na cierpienie zwierząt. Smakosze eliminują je z diety również z powodu substancji toksycznych, które mogą znajdować się w wodzie. Ryby szczególnie narażone są na metale ciężkie takie, jak rtęć lub mikroplastik. Wegańską alternatywą dla ryb jest akami produkowane przez start-up Kuleana, które ma zastąpić tuńczyka. W jego składzie znajdują się algi, białko roślinne i grzyby koji.

Seitan jak drób

Egzotycznie brzmiąca nazwa seitanu pochodzi z Japonii. Ten składnik nie jest polecany osobom z celiakią, gdyż składa się w całości z glutenu. Seitan przygotowywany jest przez wypłukiwanie skrobi z mąki pszennej, aż do uzyskania zwartego ciasta. Proces jest czasochłonny i może zniechęcić pod względem ilości uzyskanego ciasta. Z kilograma mąki otrzymuje się około 250 g czystego glutenu. Gotowy seitan można używać jako:

  • pulpetów do rosołu,
  • plastrów smakujących jak pieczona kaczka,
  • burgerów,
  • mięsa mielonego.

Yuba jak mięso kurczaka

Wysuszony kożuch powstały na mleku sojowym to yuba. Przysmak popularny w Azji, szczególnie w Chinach i Japonii. Według starych podań nazwa yuba pochodzi od sylaby Yu określającej górę Yuden oraz Ba, nawiązującej do "starej kobiety". Yuba była istotnym elementem odżywiania w buddyjskich klasztorach i podawana w tamtejszych wegetariańskich jadłodajniach. Świeża yuba dostępna jest w krajach azjatyckich, w Europie sięga się po jej suszone wersje.

Yuba dodawana jest do:

  • sałatek,
  • zup,
  • potrawek.

Chlebowiec jak szarpana wołowina

Chlebowiec (ang. jackfruit) to owoc, który rośnie w Azji. W kuchni roślinnej korzysta się z niedojrzałego chlebowca, który ma smak i strukturę kurczaka lub szarpanej wołowiny. Owoc chlebowca jest bogatym źródłem błonnika, witamin i białka. Młody chlebowiec łatwo przyjmuje smak przypraw i dlatego można nadawać mu dowolny smak. Chlebowiec świetnie sprawdzi się jako składnik:

  • szaszłyków,
  • curry,
  • wegańskiego czulentu (gulasz mięsno-warzywny).

Alicja Rokicka, autorka książek i bloga Vegan Nerd również przyrządzała przepisy z wykorzystaniem chlebowca. Najciekawsza receptura była na burgera z wykorzystaniem pulled jackfruit, czyli szarpanym młodym chlebowcem. Popularna blogerka doprawiła go między innymi pastą miso, ciemnym sosem sojowym, mielonym anyżem i kuminem.

Marchewka jak bekon

Amerykańska aktorka Tabitha Brown na TikToku podzieliła się przepisem na wegański bekon z marchewki. Przepis stał się viralem w 2020 roku i zyskał przeszło 21 milionów wyświetleń. Wykonanie jest banalnie proste. Aktorka najpierw cienko obrała marchewki na plastry i zamarynowała je w:

  • płynnym dymie wędzarniczym (przyprawa dostępna w sklepach spożywczych),
  • syropie klonowym,
  • mielonym czosnku,
  • wędzonej słodkiej papryce,
  • sproszkowanej cebuli.

Następnie smażyła je w beztłuszczowej frytkownicy.

Tempeh

Produkt pochodzi z Indonezji. Tempeh to sfermentowana ziarna soi, która zawijana jest w liście bananowca. Po kilku tygodniach fermentacji bakteryjnej ziarna zostają połączone w zwarty blok. Najczęściej tempeh dostępny jest w kostkach tak jak tofu, a jego smak przypomina grzyby. Tempeh wykorzystuje się na przykład do wegańskich gulaszy.

Banany to jeden z produktów, który może być znakomitym zamiennikiem mięsa. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć inne.

Bekon ze skórki banana hitem TikToka. Czym jeszcze można zas...

Źródło:

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.