W skrócie
Dlaczego rezygnujemy z picia mleka?
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej twierdzi, że na nietolerancję laktozy cierpi 1,5% niemowląt i dzieci oraz 20-25% osób dorosłych. W artykule „Czym zastąpić mleko w diecie przy nietolerancji laktozy?” autorzy skupili się na proponowaniu napojów roślinnych, potocznie nazywanych mlekiem. Eliminacja mleka z diety związana jest z brakiem laktazy – enzymu ułatwiającego trawienie nabiału.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć rodzaje napojów roślinnych - zamienników mleka
Weganie natomiast rezygnują z mleka zwierzęcego na rzecz napojów roślinnych z przyczyn etycznych, środowiskowych lub zdrowotnych. Często wskazują na okrucieństwo związane z hodowlą zwierząt. W tym artykule zebraliśmy najpopularniejsze napoje używane w kuchni i stosowane w diecie zamiast mleka.
Zobacz także: Czym zastąpić jajko w wypiekach?
Czym zastąpić mleko w diecie? Popularne zamienniki
Mleko sojowe
Napój produkowany z namoczonych i ugotowanych ziaren soi, które następnie są mielone i przeciśnięte przez gazę. Od wielu lat to najpopularniejszy napój roślinny dostępny w polskich sklepach. Ilość białka jest w nim taka sama jak w przypadku mleka zwierzęcego. W sklepach dostępne są napoje sojowe z dodatkiem soku i dodatkowo fortyfikowane, czyli dodawane są do nich witaminy i wapń. Na bazie mleka sojowego zrobisz każdą potrawę znaną z tradycyjnego menu np.: domową jaglankę.
Mleko ryżowe
Napój na bazie ryżu jest delikatniejszy w smaku niż napój sojowy. Ma lekko szary kolor. Przygotowuje się go w taki sam sposób jak mleko sojowe. Najczęściej napój ryżowy używany jest do zup, sosów, koktajli oraz deserów. Zazwyczaj wzbogacony jest o:
- witaminy z grupy B, A, D,
- wapń,
- magnez,
- żelazo.
Mleko migdałowe
Migdały należy wcześniej namoczyć w wodzie przez całą noc, zblendować i przepuścić przez gazę lub gęste sito. W sklepach dostępne napoje mają skład ubogi w migdały. Napój migdałowy jest jednym z droższych, jeżeli chodzi o przygotowanie i cenę w sklepie. Chętnie wykorzystywany jest przez baristów, bo szybko i łatwo się pieni. Napój migdałowy to źródło:
- witamin z grupy B,
- witaminy E,
- żelaza.

Mleko kokosowe
Warto zaznaczyć, że napój kokosowy to nie to samo co mleczko kokosowe używane często do gotowania różnych potraw. Jest to rozwodniony miąższ kokosa. W warunkach domowych można zmiksować namoczone wiórki kokosowe, a następnie przefiltrować je przez gazę. Napój nadaje się jako dodatek do:
- kawy,
- naleśników
- zupy,
- gryczanki,
- koktajli.
Mleko z orzechów laskowych
Prawdziwy rarytas wśród napojów roślinnych, które mogą zastąpić zwierzęce mleko. To z orzechów laskowych ma gęstą konsystencję, jest słodkie i mocno orzechowe. Można je dodawać do kawy lub kakao. Połączenie czekolady i napoju orzechowego przywodzi na myśl smak popularnego kremu na kanapki lub mlecznego deseru. Orzechy laskowe są źródłem:
- witaminy A,
- witamin z grupy B,
- żelaza,
- magnezu,
- potasu.
Mleko owsiane
Gęsty i tani w przygotowaniu napój owsiany ma wielu zwolenników. Wystarczy namoczyć płatki owsiane i zmiksować. Napój owsiany to istotne źródło witamin A i E. Można go stosować do każdej potrawy znanej z tradycyjnego menu. Smak owsa jest mocno wyczuwalny, więc nie każdy lubi dolewać go do kawy. Jednak warto pamiętać, że nocna owsianka będzie znakomicie smakować z napojem z owsa.
Mleko z ziemniaka
Ciekawostką spożywczą 2022 roku jest pojawienie się napoju z ziemniaka. Może wydawać się to dziwnym pomysłem, ale „mleko” ziemniaczane jest tanie w przygotowaniu. Napój po raz pierwszy pojawił się w Szwecji. Taki napój znakomicie się pieni i nadaje się do zrobienia deserów kawowych. Napój z ziemniaka jest też źródłem witaminy C. Można go też dodać do zapiekanki ziemniaczanej.
Kefiry i jogurty
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w diecie bezlaktozowej poleca, by sięgać po kefiry, które są sfermentowanym mlekiem oraz picie mleka acidofilnego, które jest zakwaszone bakteriami Lactobacillus acidophilus. Do tego dietetycy polecają sięganie po jogurty, które mają taką samą ilość laktozy, ale są lepiej przyswajane dzięki obecności mających własną laktazę bakterii mlekowych (Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus). Osoby zmagające się z trudniejszymi objawami nietolerancji laktozy powinny sięgać po mleko bez laktozy i oczywiście skonsultować się z dietetykiem.
Zamienniki mleka w kuchni. Poznaj najpopularniejsze alternat...
Źródło:
- Czym zastąpić mleko w diecie przy nietolerancji laktozy? - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
- Nietolerancja laktozy - co można stosować, a czego unikać w diecie? - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie
Ciasto malinowe "Pianka"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?