IPT - pasek artykułowy

Opuszczona perła Małopolski niszczeje z dnia na dzień. Jest skryta wśród zachwycających pejzaży

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Województwo małopolskie kojarzone jest przede wszystkim ze wspaniałymi zabytkami i zapierającą dech w piersiach przyrodą. Poznajcie historię kompleksu, który łączy wszystko, co najlepsze w regionie – mimo tych godnych pozazdroszczenia atutów spotkał go przygnębiający los. Czy lata świetności ma już za sobą?

Spis treści

Opuszczona osada w Czorsztynie

Aby w pełni pojąć, jak wyjątkowym obiektem była skansenowo-turystyczna osada w Czorsztynie, warto wyobrazić sobie wypoczynek pośród krajobrazów tak różnorodnych, że trudno znaleźć miejsce, które chociaż w niewielkiej części mogłoby równać się z tym ośrodkiem.

Zapomniana atrakcja Małopolski
Dlaczego tak piękny obiekt popada w ruinę?

CC BY 3.0Wikipedia.org / Happa / CC BY 3.0

Dawne zabudowania, same w sobie będące nie lada atrakcją, otaczało aż 5 parków narodowych:

  • Gorczański PN,
  • Tatrzański PN (zarówno polski, jak i słowacki),
  • Pieniński PN
  • oraz Babiogórski PN.

Piękno podziwianej z tego miejsca panoramy uzupełniał także widok na Jezioro Czorsztyńskie i górujące nad nim zamki – w Czorsztynie i Niedzicy.

Chociaż wspominanie o osadzie w czasie przeszłym nie wydaje się być do końca poprawne (zabudowania wciąż znajdują się na swoich miejscach), w kompleksie nie spotkacie już roześmianych gości – w Osadzie Czorsztyn od dawna nie widać żywej duszy…

Osada Czorsztyn, czyli wymarzone miejsce dla turystów

Historia Osady Czorsztyn rozpoczęła się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to w Czorsztynie – w ramach opracowanego wcześniej projektu – stanęły zrekonstruowane budynki ze wsi Maniowy, tworząc zalążek osady, która w zamyśle miała być ośrodkiem wypoczynkowym i uzdrowiskowym, a jednocześnie pełnić funkcję skansenu.

Na ok. 17-hektarowym terenie stanęły także inne, równie niezwykłe zabytki.
W części obejmującej skansen było to:

  • 11 budynków gospodarskich i góralskich chat
  • i 11 murowanych piwniczek, powstałych na przełomie XIX i XX wieku.

Przepiękne wille, przeniesione do osady z innych części regionu, zostały natomiast przekształcone w obiekty hotelowe. Dawniej goście mogli więc zarezerwować nocleg w willi Teofila Sanoka (pszczelarza i muzyka), willi Leopolda Szperlinga (niegdyś mieściła się w niej restauracja) oraz willi Józefa Galoty.

Na terenie kompleksu można zobaczyć również kilka innych budynków. Wszystkie obiekty wzniesiono w charakterystycznym stylu zakopiańskim lub szwajcarskim.

Małopolska perła popada w ruinę

Niestety, prawdopodobnie z powodu konfliktu właściciela Osady Czorsztyn, który miał w planach remont budynków, a konserwatorem zabytków, to piękne miejsce niszczeje coraz bardziej, co napawa miłośników wyjątkowych atrakcji smutkiem i – trzeba przyznać – trudno im się dziwić. Być może w przyszłości uda się przywrócić ośrodkowi dawny blask?

Zobacz też: Opuszczone miejsca w Polsce: „miasto widmo”, miejscowość pełna... wampirów i nawiedzona wieś w jednym z parków narodowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży