Jak przechowywać jaja? W lodówce czy na półce? Oto jest pytanie. W USA jaja trzymane są w chłodzie, a w Polsce niekoniecznie

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jajka muszą być przechowywane w stałej temperaturze.
Jajka muszą być przechowywane w stałej temperaturze. GettyImages/horillaz
Wielu z nas zastanawia się, jak odpowiednio przechowywać kurze jaja. W marketach niektóre wytłaczanki znajdziemy na półce, niektóre w lodówkach. Po przyniesieniu do domu pojawia się zagwozdka, co dalej zrobić z produktem. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych opakowania sprzedawane są tylko w warunkach chłodniczych i tak też przechowuje się je w domu. Dlaczego więc w Polsce leżą one luzem na bazarkach lub w sklepach? Sprawdzamy.

Spis treści

Za oceanem jajka tylko z lodówki

W USA jajka, które trafiają do obrotu, są wcześniej czyszczone. Taki zabieg ma uchronić klientów przed zarażeniem salmonellą, ale przy okazji niszczy ochronną warstwę produktu. Po umyciu jaja muszą być więc przechowywane w lodówkach, trzymanie ich w temperaturze pokojowej zbyt długo sprawia, że rozwijają się na nich bakterie.

- Zabierz jajka prosto do domu i przechowuj je natychmiast w lodówce ustawionej na 40 °F (4,4 °C) lub nieco poniżej. Przechowuj je w kartonie spożywczym w najchłodniejszej części lodówki, a nie w drzwiach – czytamy na stronie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

Jaja w Polsce sprzedaje się na półkach

Według wymogów europejskich tutejsze jaja nie są wcześniej myte. Pozostawiając na nich barierę ochronną, nie trzeba ich więc trzymać tylko w lodówkach. Wystarczy, że temperatura nie jest zbyt wysoka, wtedy mogą być przechowywane w suchym i ciemnym miejscu. Sprawdzi się piwnica lub spiżarnia. Trwałość takich produktów jest jednak krótsza, powinno się je spożyć w ciągu kilkunastu dni. Większość od razu wsadza jaja do chłodziarki, takie rozwiązanie jest zalecane. W tym przypadku wytrzymają kilka tygodni.

- Jaja należy przechowywać i transportować w temperaturze zapewniającej optymalne zachowanie ich właściwości higienicznych, najlepiej stałej – przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi.

Sklepy, w których robimy zakupy, mają optymalną temperaturę, większość z nich ma klimatyzację, dzięki czemu jaja spokojnie mogą leżakować w normalnych alejkach. Dodatkowo niezależnie od pory roku, nie ma ryzyka nagrzania. Niektóre sieci sprzedają jednak towar z lodówek.

- Opakowania zawierające jaja klasy „A” posiadają jako specjalny warunek przechowywania wskazówkę zalecającą konsumentom przechowywanie jaj po zakupie w warunkach chłodniczych - dodaje Sanepid.

Jak przechowywać jaja w lodówce? Tych błędów nie popełniaj

O ile w sklepie panuje jednakowa temperatura, o tyle w domu jest ona zmienna, szczególnie w okresie letnim. Dlatego lepiej przechować jajka w miejscu, gdzie nie grozi im zepsucie.

Półka w drzwiach lodówki – tam najczęściej Polacy trzymają jajka. Okazuje się, że to błąd. Ciągłe otwieranie sprzętu sprawia, że produkt narażony jest na wahania temperatur, a co za tym idzie, zepsucie. Najlepiej umieścić zakupiony towar na centralnej półce, unikając towarzystwa intensywnie pachnących wędlin czy warzyw.

Kupionych jaj nie wolno też od razu myć, bo pozbawi ich to bariery ochronnej. Dopiero przed planowanym użyciem towaru powinny trafić pod strumień wody. Skorupki mogą być źródłem zanieczyszczeń, dlatego zawsze pakowane są w wytłaczanki lub pojemniki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera