Jak mrozić grzyby na zimę? Poznaj najlepszy sposób. Sprawdź, co zrobić, żeby mrożonki nie były gorzkie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Aromatyczne grzyby jadalne, które przynosimy z lasu latem i jesienią, szybką tracą świeżość i marnieją w domu już po kilku dniach. Czy jest na to jakiś sposób? Co zrobić, żeby zawsze mieć pod ręką ulubione grzyby? Wystarczy włożyć je do zamrażalnika. Mrożenie grzybów jadalnych to świetny sposób, żeby zachować ich niezwykłe walory. Sprawdź, jak prawidłowo to zrobić, żeby cieszyć się smakiem świeżych grzybów również w zimie.

Spis treści

Sprawdź, jakie grzyby jadalne można mrozić na zimę

Nie wszystkie gatunki grzybów jadalnych nadają się do zamrożenia. Najlepiej zamrażać odmiany o elastycznej i zbitej strukturze, które są świeżo zebrane i zdrowe. Zanim zdecydujemy się na zamrożenie grzybów, musimy dokładnie je obejrzeć i sprawdzić, czy nie mieszkają w środku niechciani lokatorzy.

Do mrożenia na zimę najlepiej nadają się m.in.:

  • kurki,
  • kanie,
  • rydze,
  • podgrzybki,
  • maślaki,
  • kozaki,
  • prawdziwki.

Koniecznie upewnijmy się, czy wszystkie zebrane przez nas albo kupione okazy grzybów są na pewno jadalne. Grzyby trujące są najczęściej gorzkie w smaku. Co więcej, jeśli spodnia część kapelusza jest pokryta blaszkami, to istnieje większe ryzyko, że gatunek jest trujący. Zasada ta nie obowiązuje jednak m.in. w przypadku kani i kurek. Je także można jednak pomylić z grzybami niejadalnymi i trującymi! Jeśli mamy wątpliwości, warto poprosić o pomoc w identyfikacji fachowca.

Mrożenie grzybów jadalnych: o tym warto wiedzieć! Co zrobić, żeby mrożone kurki nie były gorzkie?

Grzyby przed zamrożeniem musimy dokładnie obejrzeć, przebrać i wyczyścić za pomocą pędzelka, nożyka oraz wilgotnej szmatki. Duże okazy najlepiej pokroić na mniejsze części, a małe egzemplarze możemy zamrozić w całości.

Nie wszystkie gatunki grzybów można jednak umieszczać w zamrażalniku na surowo, bo po wyjęciu z niego będą gorzkie. Odmiany blaszkowate, jak kurki i rydze, powinno się najpierw zagotować przez kilka minut w wodzie. Natomiast borowiki, kozaki, maślaki czy podgrzybki możemy zamrażać bez uprzedniej obróbki termicznej. Do utrwalania zimnem najlepiej nadają się grzyby świeże, które są zebrane tego samego dnia, w którym chcemy je zamrozić.

Jak prawidłowo mrozić grzyby? To prostsze niż myślisz

Mrożenie grzybów jadalnych krok po kroku:

  1. Przebrane i oczyszczone z mchu, piasku oraz igieł duże grzyby jadalne kroimy na mniejsze części, małe okazy pozostawiamy w całości.
  2. Rydze i kurki mogą mieć po rozmrożeniu gorzki smak, dlatego musimy gotować w osolonym wrzątku przez 8-10 minut. Inne grzyby możemy zamrozić surowe. Niektórzy znani kucharze przysmażają je uprzednio na patelni np. z cebulą.
  3. Osuszone grzyby dzielimy na porcje przeznaczone do jednorazowego użycia i wkładamy do woreczków z zamknięciem strunowym lub odpowiednich pojemników z tworzywa sztucznego.
  4. Grzyby warto opisać nazwą i datą, żeby po zamrożeniu łatwiej nam było je zidentyfikować.
  5. Pojemniki i woreczki z grzybami umieszczamy w szufladzie zamrażalnika – i gotowe!
  6. Zamrożone grzyby możemy przechowywać w zamrażalce przez ok. 6 miesięcy.

Po wyjęciu grzybów z zamrażarki nie powinniśmy całkowicie ich rozmrażać, bo mogą stracić jędrność i smak. Najlepiej od razu wrzucać je do ciepłej wody, przygotowywanej potrawy lub na rozgrzaną patelnię. Raz rozmrożonych grzybów nie wolno ponownie zamrażać – tak samo, jak wszystkich innych produktów spożywczych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak mrozić grzyby na zimę? Poznaj najlepszy sposób. Sprawdź, co zrobić, żeby mrożonki nie były gorzkie - RegioDom.pl